Когато стане въпрос за „Под игото“ повечето от нас приемат заглавието като понятие самó по себе си. „Под игото“ принадлежи по презумпция на всеки от нас, така както и химна, гюловите полета, Дунава и Балкана. Вазов е дядо на всяко българче, а неговите думи са завет за поколенията. Въпреки тази, почти генетична близост, която сме развили към вазовото творчество, все още съществуват любопитни факти около първото издание на най-емблематичния български роман, които биха предизвикали интерес у читателя.
Знаете ли например, че първото самостоятелно издание на „Под игото“ се случва не в България, а във Великобритания през 1893/4 г. Инициатор е Едмънд Гос от издателство „Хайнеман“, който пише и предговора към книгата. Романът излиза като част от поредицата „Международна библиотека“ и жъне огромен успех на Запад.
В България първият издател, проявил интерес към „Под игото“ като самостоятелна книга, е Тодор Чипев. Това се случва близо година след излизането на романа в Лондон. При подготовката на така нареченото „Чипево“ издание Вазов нанася множество корекции по сюжета и стила си. Всъщност текстът от това издание е този, който познаваме и до днес. Тогава е добавено и подзаглавието – „Роман из живота на българите в предвечерието на Освобождението“. Предвидено е книгата да излезе в тираж 3000 броя, на луксозна хартия, с твърди корици и с 25 илюстрации. Чипев не се скъпѝ за разходите по книгата.
Илюстрациите са дело на известните художници Иван Мърквичка, Антон Митов, Антони Пиотровски и Йозеф Обербауер. Правени са по снимки, за които позират актьори от Народния театър, в ателието на придворния фотограф Иван Карастоянов. Самият Вазов присъства на сесията и дава насоки по работата върху фотографиите.
Част от тези илюстрации използвахме при оформлението и на нашето луксозно издание на вазовия роман. Дизайнът е на Капка Кънева, която успя да вложи в една корица най-интересните и автентични моменти от „Чипевото“ издание. Така, освен чрез самия текст, днес читателят има възможност да пусне мисълта си да отлети назад във времето още с разгръщането на корицата.